Papoušíček modrokřídlý

Papoušíček modrokřídlý (Sclaterův)

vědecký název: Forpus Sclateri

anglický název: Dusky-billed Parrotlet

Papoušíček modrokřídlý je společně s papoušíčkem vrabčím a modrohřbetým nejrozšířenějším druhem papoušíčklů. Jeho domovinou je střední část jižní Ameriky na východ od And - severní Brazílie, Venezuela, Guayana, jihovýchodní Kolumbie, severovýchodní Peru, severní Bolívie -  www.xeno-canto.org/XCspeciesprofiles.php?species_nr2=871.00 . Informace o lokalitách, ve kterých se tento papoušíček nejčastěji vyskytuje, enybyly zjištěny.

 zdroj:  https://www.birdsandbirds.com/

Podnebí v oblasti výskytu papoušíčka modrokřídlého je subtropické až tropické. Vyznačuje se celoroční teplotou v rozmezí 18°C až 33° s vysokou relativní vzdušnou vlhostí 75% až 90% a s větším množsrvím srážek po většinu roku. weather.msn.com/local.aspx?wealocations=wc:BRXX0199&q=Rio+Branco%2c+BRA.

Papoušíčci modrokřídlí žijí v menších skupinách a živí se převážně semeny trav a stromů a ovoce.

Ve zbarvení papoušíčka modrokřídlého přeládá zelená barva v různých odstínech, na vrchní části křídel s tmavším odstínem. Čelo a líce má samec žlutozelené a má fialově modré letky a kostřec. Samice modré znaky nemá a čelo a líce má žlutší než samec. Oba ptáci mají tmavě hnědý až černý pruh na zobáku. Mladí ptáci mají zbarvení podobné dospělým, ale bledší.