Papoušíček šedokřídlý

vědecký název: Forpus coelestis

Anglicky: Pacific parrotlet

Německy: Blaugenick-Sperlingspapagei

 

Domovinou papoušíčka šedokřídlého jsou přímořské oblasti severního Peru a západního Ekvádoru (nízko pod rovníkem) https://www.xeno-canto.org/species.php?query=sp:867.00 . Obývá suché i vlhké lesy, křovinaté porosty a silně degradované bývalé lesní porosty.

 

  zdroj:  https://www.birdsandbirds.com/

Podnebí v oblasti výskytu papoušíčka šedokřídlého je subtropické nebo tropické. Vyznačuje se celoroční teplotou v rozmezí 20°C až 30° s vysokou relativní vzdušnou vlhostí 75% až 90%. Od ledna do dubna je období dešťů startující hnízdní sezónu. Po zbytek roku je teplé a bezesrážkové období https://weather.msn.com/local.aspx?wealocations=wc:ECXX0005&q=Machala%2c+ECU .

Papoušíčci šedokřídlí se mimo dobu hnízdění sdružují v hejnech a mohou páchat škody na zemědělských plodinách. Za potravou jsou schopni se přemísťovat na větší vzdálenosti.

V době hnízdění žijí v párech. Vejce snášejí do dutin stromů a různých štěrbin. Snůška činí 4 až 6 vajec. Inkubační doba je okolo 20 dnů.

V přírodním zbarvení papoušíčka šedokřídlého převažuje zelená. Samec má kobaltově modré znaky na kostřeci a letkách křídel a pastelově modré znaky na hlavě a zátylku. Svrchní část křídel má šedozelenou. Odtud pochází český název tohoto papoušíčka. Samice je převážně zelená a pokud má modré znaky, tak v porovnání se samcem jsou velmi málo výrazné (kostřec a proužek na hlavě). Nikdy nemá modrou barvu na křídlech.